Hall of Fame

Timeline:

  • April 15 - Nomination ballots are due in the Activities Office.
  • April - June - Hall of Fame Committee will review nomination ballots and select candidates to be inducted.
  • August 12, 2018 - 12th Annual Golf Tournament at River Oaks Golf Course
  • November 18, 2017 - Induction Ceremony & Banquet at River Oaks Golf Course.

*Banquet Reservation form

Committee Members:

Walter Newcomb - Chairperson/Teacher/Coach
Phil Kuemmel - Secretary-Treasurer/Activities Director
Hank Tressel - Hall of Fame Member
Tom Patterson - Hall of Fame Member
Mike Moran - Teacher/Coach
Bill Kroschel - Hall of Fame Member
Stacy Paleen - Teacher/Coach
John McGowan -Teacher/Coach
Cherie Bien-Coffman - Community Member/Retired Teacher & Coach
Greg Juba - Golf Tour. Director

Inductees:

2017

  • Dale Alberts - Class of 1966
  • Bill Hickman - Coach
  • Jim Scanlan - Class of 1978
  • Ashley Smith - Class of 1902
  • Jim Solem - Class of 1985

2016

  • Marie (Borner) Ferda - Athlete - Class of 2005
  • Jim Hinz - Athlete - Class of 1964
  • Tom Patterson - Athlete / Coach - Class of 1966
  • Jennifer Pfeiffer - Athlete - Class of 1991
  • Charles Whitbred, Jr - Athlete  - Class of 1944

2015

2014

  • Anne (Arlich) Gorres - Athlete- Class of 1989
  • Marv Jorde - Coach
  • Kate Schwartz - Athlete - Class of 1996
  • Liz Parr-Smestad - Athlete-  Class of 1980
  • George Wilkie - Athlete - Class of 1958

2013

  • Kara (Bloomquist) Drekonja - Athlete - Class of 1992
  • Vernon Hall - Athlete - Class of 1945
  • Kristen (Schmidt) Soukup - Athlete - Class of 2002
  • Daniel Storlien - AthleteClass of 1989
  • Henry A. Tressel - Coach
  • 1988 Girls Track & Field - Team

2012

  • Steve Duval - Class of 1986
  • Donna Goenne - Community Member
  • Mike Lence - Class of 1970
  • Duane Sorenson - Class of 1973/Coach
  • Al Wilkie - Class of 1959/Community Member

2011

  • Jerome Detviler (JD) - Coach - Class of 1968
  • Bill Hare - Athlete - Class of 1961
  • Norman H. Larsen  - Coach/Athletic Director
  • Leslie (Bloedel) Mollner - Athlete - Class of 1989
  • Timothe Michael Scanlon - Athlete - Class of 1979

2010

  • Anton Modrynski - Athlete - Class of 1952
  • Luke Appert - Athlete - Class of 1999
  • Patrick Waldner  - Athlete - Class of 1946
  • Charlie Whitbred - Athlete - Class of 1968
  • Michelle (Nelson) LeBow - Athlete - Class of 1987

2009

  • Robert Blad - Athlete - Class of 1959
  • Jeff Foote - Athlete - Class of 1991
  • Don Gramenz  - Athlete - Class of 1989
  • Jeff Nelson - Athlete - Class of 1983
  • Darcie (Dietz) Young - Athlete - Class of 1989

2008

  • Marci(Olson) Anderson - Athlete - Class of 1981
  • Patrick Dufour - Athlete - Class of 1965
  • Perry Fink - Athlete - Class of 1985
  • John Mausolf- Athlete - Class of 1955 & Community Member
  • Trisha (Tinucci) Rinzel - Athlete - Class of 1987

2007

  • Jason Boon - Athlete - Class of 1992
  • Robert Briggs - Athlete - Class of 1959
  • Monica Koyama - Athlete - Class of 1989
  • Kerry Ligtenberg - Athlete - Class of 1989
  • Jim Riesselman - Athlete/Coach - Class of 1964

2006

  • Jen Bauer - Athlete - Class of 1993
  • Larry Costigan - Teacher - Coach
  • Roger Jehlicka - Athlete - Class of 1965
  • Bill Kroschel - Coach - Athlete - Class of 1966
  • Shannon Scibilia Skally - Athlete - Class of 1991

2005

  • Glenn Bourquin - Athlete - Class of 1975
  • George Chavez - Community Member
  • Dick Edwards - Athlete - Class of 1957
  • Dean Houdek - Teacher / Coach
  • Sam Jacobson - Athlete - Class of 1994
  • Janine Nelson - Athlete - Class of 1986
  • Laura Peters - Athlete - Class of 1994
  • Roger Pribnow - Athlete - Class of 1957
  • Granville Smith - Teacher / Coach
  • Mike Walseth - Athlete - Class of 1966